Dzien dobry

ikona tarczy
Bezpieczne zakupy          
ikona znaku akceptacji
30 dni na prawo do odstąpienia     
ikona wskazówek od zegara
Wysyłka w 24h   
ikona przedstawiająca pieniądz
Darmowa dostawa      
ikona zegara
6 lat gwarancji

Fotelik samochodowy dla dziecka 9-18, 15-36 kg – jaki wybrać?

Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla Twojego dziecka. Jakiego typu fotelik najlepiej wybrać.

Fotelik samochodowy dla dziecka 9-18, 15-36 kg – jaki wybrać?

Zgodnie z nowymi przepisami o ruchu drogowym, które weszły w życie 18 maja 2015 dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu, muszą podróżować w specjalnych fotelikach. Ich funkcja sprowadza się do ochrony przed obrażeniami, a nawet śmiercią w wyniku wypadku. Jest to więc niezbędny element wyposażenia samochodu, dla każdego zmotoryzowanego rodzica.


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, dlatego decydując się na zakup określonego produktu, powinniście uważnie zweryfikować jego funkcje i sprawdzić, czy będzie on dopasowany do Waszych potrzeb. Wiemy, że dla wielu osób zakup odpowiedniego fotelika może być kłopotliwy, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy wybrać.


Podział fotelików samochodowych

Przed zakupem powinniście dokładnie poznać wszystkie dostępne opcje, dlatego w pierwszej kolejności skupimy się na klasyfikacji fotelików ze względu na sposób montażu.

  • Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy - To klasyczne rozwiązanie, które najczęściej stosowane jest w fotelikach dedykowanych dla starszych dzieci mieszczących się dwóch kategoriach wagowych: 9-18 kg oraz 15-36 kg.
  • Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy - To foteliki samochodowe, które cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ według szczegółowych badań oraz ekspertyz skuteczniej chronią dzieci przed niebezpiecznymi skutkami kolizji drogowych, ponieważ inny kierunek montażu ma bezpośredni wpływ na sposób oddziaływania sił w czasie kolizji. W klasycznym foteliku podczas zderzenia czołowego korpus jest skutecznie przytrzymywany przez fotelik, jednak kończyny oraz główka pozostają bezwładne. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja. W przypadku fotelika montowanego tyłem podczas zderzenia korpus dziecka wraz z główką są wbijane w fotelik, który skutecznie absorbuje energię uderzenia. Jest on więc bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ stanowi skuteczne podparcie i zapewnia efektywnie rozłożenie sił.
  • Foteliki montowane przy pomocy pasów - To rozwiązanie pozwalające na szybki montaż fotelika. Jest proste i skuteczne, ale tylko pod warunkiem, że montaż został wykonany zgodnie z instrukcją obsługi. Niestety wielu zmotoryzowanych rodziców montuje taki fotelik w sposób niewłaściwy, a powinniście wiedzieć, że w tego typu rozwiązaniach nawet najmniejsze zaniechanie w sposób drastyczny obniża poziom bezpieczeństwa.
  • Foteliki samochodowe isofix - System skutecznie minimalizuje ryzyko nieprawidłowego montażu, ponieważ fotelik z isofix jest przymocowywany do dwóch specjalnych metalowych uchwytów, które znajdują się w szczelinie pomiędzy siedziskiem a oparciem tylnej kanapy. W ten sposób uzyskuje się trwałe połączenie fotelika z ramą samochodu.

Jaki fotelik wybrać na niemowlaka/noworodka?

Noworodki i niemowlaki ze względu na bardzo delikatny organizm są najbardziej narażone na niebezpieczne urazy podczas kolizji drogowych, dlatego wybór odpowiedniego fotelika jest bardzo ważną kwestią. Rodzicom, którzy nie wiedzą, jaki fotelik kupić polecamy nosidełka samochodowe LIONELO NOA. To charakterystyczne foteliki samochodowe dla noworodków, które są wygodne dla małego dziecka i łatwe w montażu, ale przede wszystkim bardzo bezpieczne. Posiadają certyfikat bezpieczeństwa ECE R44.04, który został wykonany w niezależnym ośrodku badawczym oraz są wykonywane zgodnie z europejskimi normami bezpieczeństwa (TUV, SGS).


Jaki fotelik dla starszego dziecka?

To wszystkie foteliki samochodowe, które mieszczą się w kategorii od 9 do 36 kg. Powinny być bezwzględnie bezpieczne i wygodne zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Jeżeli nie wiecie, jaki fotelik 9-36 kupić, to możemy Wam polecić kolejny produkt marki LIONELO, a mianowicie model SEM. Jest to jeden z najlepszych produkt w swojej kategorii, ponieważ wyróżnia się bardzo solidną konstrukcją i jest wykonany z najwyższej jakości materiałów. To fotelik samochodowy isofix, który został również wzbogacony o system toptehter. W opinii wielu ekspertów to doskonały fotelik samochodowy dla 4 latka, jak i starszego dziecka, ponieważ jego udźwig wynosi do 36 kg.

Zapraszamy również do przeczytania innych wpisów z naszego BLOGA