Dzien dobry

ikona tarczy
Bezpieczne zakupy          
ikona znaku akceptacji
30 dni na prawo do odstąpienia     
ikona wskazówek od zegara
Wysyłka w 24h   
ikona przedstawiająca pieniądz
Darmowa dostawa      
ikona zegara
6 lat gwarancji

Pierwszy rowerek dla dziecka - jaki wybrać?

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka jest bardzo ważny. Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak zadbać o bezpieczeństwo malucha?

Pierwszy rowerek dla dziecka - jaki wybrać?

Jazdę na prawdziwym rowerze z łańcuchem i pedałami, dzieci zaczynają z reguły w wieku około 4 – 5 lat. Wcześniej, są zbyt małe na to, aby prawidłowo łapać równowagę. Dlatego właśnie, rowerki biegowe są najlepszą metoda, aby nauczyć dziecko balansowania i utrzymania równowagi, a także przyzwyczaić do rowerka. Ogromna zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że dzieci szybko złapią równowagę, a jednocześnie w każdej chwili będą mogły podeprzeć się nogami, aby uniknąć przewrócenia. Co więcej, jazda na takim rowerku dostarcza dziecku wiele zabawy!


Rowerek biegowy to konstrukcja z regulowanym siodełkiem i dużymi, bezpiecznymi, pompowanymi kołami oponami. Rowerki zostały skonstruowane tak, aby zapewnić dziecku maksymalny komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo i uniknąć różnych, groźnych sytuacji. Rodzice dzieci często zadają sobie pytanie – jaki rowerek biegowy wybrać dla swojego dziecka?


Rowerek biegowy dla rocznego dziecka lub 2 latka

Pierwszy rowerek powinien zostać dobrany na podstawie dokładnych pomiarów. Co należy zmierzyć? Przede wszystkim nóżkę dziecka. To właśnie nóżką powinniśmy kierować się przy wyborze rowerka biegowego dla dwulatka, jak i dla roczniaka. Dla 1,5 rocznego dziecka, można dobrać rowerek, którego minimalna wysokość siodełka jest o ok. 1 cm mniejsza, niż długość nóżki. Dla 2 latka i starszego dziecka, można wybrać rowerek biegowy „na styk”, czyli taki, którego siodełko jest na wysokości równej długości nóżki.


Podstawowy sposób zatrzymania rowerka biegowego to oczywiście hamulec. Rowerki biegowe z hamulcem dają poczucie bezpieczeństwa. Naturalnym jest, że rowerki dziecięce, które przedstawiamy, jako podstawowy sposób zatrzymania zakładają użycie nóg dziecka, jednak przy większych prędkościach czy nierównym terenie, hamulec ręczny jest niezastąpiony i nie powinno go zabraknąć w rowerku biegowym zarówno dla rocznego dziecka, jak i dla dwulatka.


Niektóre rowerki biegowe, posiadają także ograniczony skręt kierownicy. Blokada skrętu jest dobrym rozwiązaniem dla maluszków, które dopiero rozpoczynają przygodę z rowerkami biegowymi i nie mają jeszcze umiejętności trzymania kierownicy – tym samym, taki rowerek jest idealnym prezentem na przykład na roczek. Dzięki niemu, od najmłodszych lat, maluch będzie mógł poznawać rower i sposób utrzymania się na nim.


Rowerki biegowe dla nieco starszych dzieci, na przykład dla dziecka w wieku 2 lat, wyposażone są w cięższe, pompowane koła, które dają lepszą amortyzację i komfort jazdy. Lepiej trzymają się nawierzchni i tłumią nierówności.


Rower dla dziewczynki, czy dla chłopca?

Niezależnie od tego, czy masz w domu małą damę, czy rezolutnego chłopca, na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerków biegowych dedykowanych dziewczynkom, lub stworzonych dla chłopców. Podstawowym elementem różniącym takie modele jest kolor – dla dziewczynki z reguły różowy, dla chłopca niebieskie.


Twoje dziecko świetnie radzi sobie na rowerku biegowy? Doskonale! Pamiętaj jednak, aby nie tak szybko proponować mu rowerek z pedałami. Im starsze dziecko przesiada się na rower z pedałami, tym więcej ma siły na poradzenie sobie z ciężkimi przełożeniami, napędzeniem roweru. Niech maluch uczy się jeździć na rowerku biegowym jak najdłużej.

Zapraszamy również do przeczytania innych wpisów z naszego BLOGA